Milovice 2. 6. 2021 - exkurze 4. a 5. ročník

02.06.2021

Dnes jsme zavítali se žáky 4. a 5. ročníku do malé, ale krásné vesničky Milovice. Nedávno zde došlo k propadu vozovky a při počátečním ohledání byly objeveny pravěké pozůstatky. Nyní v tomto místě probíhá archeologický průzkum pod vedením pana Martina Nováka, který se svým týmem prozkoumává, co se zde vlastně nachází. Právě od pana M. Nováka si děti vyslechly, jak se takový archeologický průzkum provádí, jak se vše dokumentuje a co všechno bylo už nalezeno - mamutí kly a kosti, kostry dalších zvířat, štípané kamenné artefakty atd.. Také se děti dozvěděly , že jsou tyto nálezy až 30 000 let staré, tedy z doby kamenné. Jde tedy o stejné osídlení jako v Dolních Věstonicích nebo Pavlově, které využívali lovci mamutů.

Další odbornice , která se zabývá mamuty, dětem popsala, jak vypadala v té době místní krajina, jak mamuti žili a postupně vyhynuli, především kvůli změně klimatu, a zodpověděla dotazy dětí.

Poté jsme navštívili místní kostel, kde jsme se dozvěděli něco málo z jeho historie a děti si mohly oddechnout a nabrat síly na další aktivity.

Následně jsme se přesunuli na okraj Milovic, kde se dětem nejvíce líbilo na místním dětském hřišti a venkovní posilovně. Zde jsme také posvačili před výšlapem na Brněnský kopec (268 m n. m.). Odtud byl krásný výhled na Pálavu a v. n. Nové Mlýny. Po návratu do centra obce měly děti možnost si nakoupit nějakou drobnost v místním obchůdku. Při zpáteční cestě nás pan řidič provezl kolem dolní nádrže, kde jsme viděli spoustu ryb v mělké vodě u břehu a také volavky popelavé. 

Celý výlet se vydařil a i když si děti občas postěžovaly na "hrozné" horko, přijely spokojené s novými poznatky a zážitky.

Mgr. Helena Rudolfová