Projektový den „Staň se včelařem“

23.06.2022

Projektový den "Staň se včelařem"

Dnes ve čtvrtek 23. června se žáci učili v přírodě. Navštívili jsme místního včelaře a vedoucího včelařského kroužku pana Kabelu. Na jeho včelnici stojí i školní úly a jeden z nich je tzv. pozorovací úl. Za sklem jsme viděli pracovat včelky dělnice, dozvěděli jsme se, že práci mají rozdělenou. Po třech hodinách po vylíhnutí se z ní stává včela čistička, od 3. dne života krmička, z krmičky se včelka stává kojičkou, od 8. dne pracují dělnice ve funkci stavitelky, od 18. dne stráží česno a dospělé včelky až do konce života jsou sběratelky. Od konce 21. dne se stává včelka létavkou a postupně sbírá nektar, pyl a vodu.

Potom nám pan Kabela ukázal trubce, těch jsme se nebáli, protože nemají žihadlo. Mohli jsme si je prohlédnout na prstě. Včelí matka byla schovaná mezi rámky a určitě plnila svůj úkol klást vajíčka, aby včelstvo neumřelo.

Ve škole pracuje včelařský kroužek SVAZENKA a bylo poznat, kteří žáci ho navštěvovali, protože znali odpovědi na včelařovi otázky.

Včelař se musí starat nejen o včeličky, ale i o přírodu v okolí včelnice. Včelky potřebují pro svoji výživu pyl a nektar, ten získávají z květů trvalek, keřů a stromů. Je důležité, aby pořád něco v přírodě kvetlo, nejlépe od jara až do pozdního podzimu.

Odměnou pro včelaře je sladký med. Členové našeho kroužku vytáčeli med v pátek 10. června a následující týden paní Vavriková připravila sladkou svačinku pro všechny žáky školy. Rohlík nebo chleba s máslem a čerstvým medem byla velká pochoutka pro všechny mlsouny. Nejlepší je med zakoupený přímo od včelaře.

V říjnu se v kroužku těšíme na všechny zájemce, kteří mají rádi přírodu, květiny a hmyzáčky kolem nás.

Miroslava Vavriková