Projektový půlden ve školní přírodní zahradě

26.04.2021

V pátek 23. dubna jsme ve škole slavili Den Země. Objednali jsme výukový program Půlden na školní přírodní zahradě, který měl být zejména pro děti z MŠ. V současné situaci je ve školce dětí málo, a tak jsme je doplnili žáky z 1. a 2. ročníku.

Přijely k nám dvě odbornice z Lipky - školského zařízení pro environmentální vzdělávání z Brna. Dětem připravily zajímavý program podle knížky Dobrodružství Toly, Poly a Rošťáka. S dětmi si povídaly na téma, jak je důležité zadržovat vodu v krajině, chránit každou tůňku, jezírko a vytvářet pro zvířátka pítka. (https://www.lipka.cz/e-shop)

Tvořivé aktivity se uskutečnily přímo na školní přírodní zahradě. Děti si vytvořily kuličku ze zeminy a do ní vložily semínka. Kuličku si odnesly domů a mohly si ji zasadit do zahrady nebo do květináče, zalévat a pozorovat, co se bude dít dál. Do kelímku si vytvořily malý záhon s cibulí a dalšími semínky - tzv. smíšený vitamínový záhon. Dále do bedýnek do zeminy zasadily rozchodníky, které použijeme ve škole na vegetační střechu. Všichni jsme v očekávání, co komu vyroste.

V lednu vyhlásil krajský úřad JMK dotační program Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta. Nosným tématem byla voda v krajině a její smysluplné využití v životě. Napsali jsme projekt a podali žádost o dotaci na Dešťový záhon (www.prirodnizahrada.eu), který vytvoříme na spodním dvoře školní zahrady. Projekt byl vybrán a bude podpořen finančně, a první akcí byla právě páteční oslava Dne Země.